top of page

Krásná víla

V práci mám úžasného kolegu, nejenom, že mi připomíná tátu, ale je neuvěřitelně vtipnej. Pracuju v energetickém týmu Energetiků, stále si říkám, že jsem tam dobře :-) a on nás nazývá "parta nejvyššího elektrického napětí". No a mě říká "Krásná vílo". Jednou mi řekl: "Děkuji Ti krásná vílo" a já na to nemáš zač a on mi říká, musíš dodat "Nemáš zač Zlaté pachole" no a od té doby mu já neříkám Jiří, ale Zlaté pachole. Po týdnu mi přijde od Zlatého pacholete tento e-mail:


" Ahojky krásné vílo, tak jsem pátral po původu tohoto rčení a o jeho ošklivě modifikované verzi jsem našel toto vědecké vysvětlení: Úsloví nevzniklo naráz. Nejde o citát z žádné pohádky, jde o bonmot, tedy součást lidové slovesnosti. Jako první vznikla první část jako epitheton ornans při poděkování: Děkuji Ti (dobrá vílo)...Toto poděkování bylo používáno jako pokus o odlehčení mezilidského kontaktu a dlouho se používalo pouze izolovaně. Doplnění se objevilo asi až po deseti letech a jde o pravděpodobnou podvědomou snahu o vyvážení harmonie celku: dobrá víla - ošklivý skřítek. Tak se celý verbální projev upravil do tvaru "hesla" (zvolání a ohlas): Děkuji Ti dobrá vílo....není zač ošklivý skřítku. A toto úsloví se pak vydalo na vítěznou cestu mezi lidi.


" Krásná vílo, u nás v Bráníku to ovšem koluje od mého časného mládí v podobě KRÁSNÁ VÍLA - ZLATÉ PACHOLE, což je mnohem pozitivnější a nehodlám to již teď nad hrobem měnit :-))))).


Krásná víla a zlaté pachole se odlehčeně stále potkávají v korporaci a budou žít dál v tomto krásném znění.....

2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Pryč

コメント


bottom of page